Skip to content

222 Bay St.Jersey City, NJ 07302

Built 1895

Last Sale Price
$21,000
Last Sale Date
Apr 16, 1982

Property Information

Block11403
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,077
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$760,000
52%
Improvement Value:$703,500
48%
Total Assessment$1,463,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,680-0.6%
2024$32,885+40.1%
2023$23,475-0.4%
2022$23,562+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 3347, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1895