Skip to content

281 Eighth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Date
Dec 10, 1993

Property Information

Block10006
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,091
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$736,000
46%
Improvement Value:$854,400
54%
Total Assessment$1,590,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,514-0.6%
2024$35,736+40.1%
2023$25,510-0.4%
2022$25,605+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4675, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1905