Skip to content

232 Bay St.Jersey City, NJ 07302

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 19, 1986

Property Information

Block11403
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description1S-B-G-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,700
89%
Improvement Value:$29,600
11%
Total Assessment$281,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,281-0.6%
2024$6,321+40.1%
2023$4,512-0.4%
2022$4,529+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3693, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 0001