Skip to content

303 Grove St.(Unit C8001)Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Feb 19, 1998

Property Information

Block12906
Lot19
QualifierC8001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building ClassC0533
Description3S-B-3C-4U-H(1)
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
42%
Improvement Value:$157,800
58%
Total Assessment$272,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,087-0.6%
2024$6,125+40.1%
2023$4,373-0.4%
2022$4,389+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5258, Page 314