Skip to content

231 First St.(Unit C0407)Jersey City, NJ 07302

Built 2015

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Nov 13, 2015

Property Information

Block11403
Lot4.01
QualifierC0407
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description4S-25U-CONDO-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage711
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$611,000
86%
Total Assessment$711,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,877-0.6%
2024$15,976+40.1%
2023$11,404+34.2%
2022$8,496+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 9084, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 2015