Skip to content

7 Laurel CourtJersey City, NJ 07304

Built 1975

Last Sale Price
$403,000
Last Sale Date
Aug 19, 2013

Property Information

Block11501
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage984
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$533,000
66%
Improvement Value:$274,600
34%
Total Assessment$807,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,034-0.6%
2024$18,147+40.1%
2023$12,954-0.4%
2022$13,002+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$403,000
DeedBook 8928, Page 325

Property Sale

Sale
$403,000

From:

To:

DeedBook 8928, Page 325Recorded8/27/2013

Property Built

Built

Year Built: 1975