Skip to content

9 Laurel CourtJersey City, NJ 07302

Built 1975

Last Sale Price
$29,990
Last Sale Date
Oct 14, 1977

Property Information

Block11501
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage984
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$533,000
69%
Improvement Value:$244,500
31%
Total Assessment$777,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,362-0.6%
2024$17,470+40.1%
2023$12,471-0.4%
2022$12,518+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$29,990
DeedBook 3240, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1975