Skip to content

380 Marin Blvd.(Unit C0402)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block11502
Lot1.01
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description2-4S-B-8U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,219
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
13%
Improvement Value:$669,900
87%
Total Assessment$769,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,192-0.6%
2024$17,300+37.3%
2023$12,599-0.4%
2022$12,647+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft1,219DeedBook 9607, Page 698Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 8723, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1900