Skip to content

1 Greene St.(Unit C0109)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block14404
Lot2
QualifierC0109
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page144

Building Details

Building ClassC1227
Description8S-PH-B-119UH(1
Dwellings1
ZoningI-1
Sq Footage1,227
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
17%
Improvement Value:$592,100
83%
Total Assessment$717,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,013-0.6%
2024$16,113+40.1%
2023$11,502-0.4%
2022$11,545+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$795,000
Sq Ft1,227DeedBook 9644, Page 392Recorded3/1/2022

Property Sale

Sale
$779,000

From:

To:

Sq Ft1,227DeedBook 9086, Page 400Recorded12/15/2015

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8680, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1900