Skip to content

43 Provost St.(Unit C0308)Jersey City, NJ 07302

Built 2023

Owner
---
Last Sale Price
$1,165,000
Last Sale Date
Mar 13, 2025

Property Information

Block11502
Lot6
QualifierC0308
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description12S-84U-C-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,209
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,000
10%
Improvement Value:$989,600
90%
Total Assessment$1,102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,621+26.2%
2024$19,515
Property History

Property Sale

Sale
$1,165,000
Sq Ft1,209DeedBook 9889, Page 222Recorded3/27/2025

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$7,000,000
DeedBook 9476, Page 509