Skip to content

10 Provost St.(Unit C0407)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Owner
---
Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC0407
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage604
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$376,000
79%
Total Assessment$476,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,629-0.6%
2024$10,696+40.1%
2023$7,635-0.4%
2022$7,664+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft604DeedBook 9927, Page 815Recorded9/5/2025

Property Sale

Sale
$607,000
Sq Ft604DeedBook 9571, Page 281Recorded6/8/2021

Property Sale

Sale
$475,995

From:

To:

Sq Ft604DeedBook 9355, Page 653Recorded11/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018