Skip to content

10 Provost St.(Unit C0610)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$977,495
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC0610
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,141
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$832,500
89%
Total Assessment$932,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,823-0.6%
2024$20,953+40.1%
2023$14,957-0.4%
2022$15,013+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$977,495
Sq Ft1,141DeedBook 9419, Page 121Recorded7/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265