Skip to content

10 Provost St.(Unit C0611)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$554,995
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC0611
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage635
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
18%
Improvement Value:$455,000
82%
Total Assessment$555,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,393-0.6%
2024$12,471+40.1%
2023$8,902-0.4%
2022$8,936+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$554,995
Sq Ft635DeedBook 9420, Page 684Recorded7/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265