Skip to content

10 Provost St.(Unit C0613)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$529,995
Last Sale Date
Aug 29, 2019

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC0613
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage634
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
19%
Improvement Value:$430,000
81%
Total Assessment$530,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,835-0.6%
2024$11,909+40.1%
2023$8,501-0.4%
2022$8,533+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$529,995
Sq Ft634DeedBook 9430, Page 919Recorded9/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265