Skip to content

10 Provost St.(Unit C0616)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC0616
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,126
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
10%
Improvement Value:$900,000
90%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330-0.6%
2024$22,470+40.1%
2023$16,040-0.4%
2022$16,100+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$14,350

From:

To:

Sq Ft1,126DeedBook 9394, Page 816

Property Sale

Sale
$999,995

From:

To:

Sq Ft1,126DeedBook 9232, Page 576Recorded4/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265