Skip to content

10 Provost St.(Unit C1506)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$711,995
Last Sale Date
Nov 7, 2018

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC1506
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage774
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$567,000
85%
Total Assessment$667,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,894-0.6%
2024$14,987+40.1%
2023$10,699-0.4%
2022$10,739+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$711,995
DeedBook 9358, Page 416

Property Sale

Sale
$711,995

From:

To:

Sq Ft774DeedBook 9358, Page 416Recorded11/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018