Skip to content

10 Provost St.(Unit C2506)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Owner
---
Last Sale Price
$684,995
Last Sale Date
Apr 27, 2020

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC2506
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage774
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
13%
Improvement Value:$684,400
87%
Total Assessment$784,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,516-0.6%
2024$17,625+23.2%
2023$14,308-0.4%
2022$14,361+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$684,995
Sq Ft774DeedBook 9487, Page 388Recorded5/26/2020

Property Sale

Sale
$891,995

From:

To:

Sq Ft774DeedBook 9399, Page 244Recorded4/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265