Skip to content

10 Provost St.(Unit C1606)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Owner
---
Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC1606
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage774
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$607,000
86%
Total Assessment$707,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,787-0.6%
2024$15,886+40.1%
2023$11,340-0.4%
2022$11,383+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000
Sq Ft774DeedBook 9877, Page 228Recorded2/4/2025

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft774DeedBook 9400, Page 382Recorded5/3/2019

Property Sale

Sale
$751,995

From:

To:

Sq Ft774DeedBook 9360, Page 165Recorded11/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018