Skip to content

10 Provost St.(Unit C2106)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC2106
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage774
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$618,000
86%
Total Assessment$718,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,033-0.6%
2024$16,133+40.1%
2023$11,517-0.4%
2022$11,560+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$885,000
DeedBook 9684, Page 291Recorded7/25/2022

Property Sale

Sale
$762,995

From:

To:

Sq Ft774DeedBook 9367, Page 347Recorded12/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018