Skip to content

10 Provost St.(Unit C2603)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$1,472,995
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC2603
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,253
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
7%
Improvement Value:$1,328,000
93%
Total Assessment$1,428,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,887-0.6%
2024$32,087+40.1%
2023$22,905-0.4%
2022$22,991+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,472,995

From:

To:

Sq Ft1,253DeedBook 9395, Page 162Recorded4/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$3,740,000
DeedBook 7971, Page 265