Skip to content

20 Second St.(Unit C2602)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block11603
Lot25
QualifierC2602
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-269U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage2.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,900
10%
Improvement Value:$698,500
90%
Total Assessment$774,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,292-0.6%
2024$17,401+1329.3%
2023$1,217-0.4%
2022$1,222+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,075,000
Sq Ft1,100DeedBook 9899, Page 768Recorded5/14/2025

Property Sale

Sale
$985,000
DeedBook 9486, Page 341Recorded5/19/2020

Property Sale

Sale
$920,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 9042, Page 523Recorded6/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 2000