Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
445 Washington Blvd.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07310
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 14, 2008
Property Information
Block11603
Lot4
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116
Building Details
Building Class---
DescriptionPAVED PARKING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.17
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$4,000,000
95%
Improvement Value:$220,400
5%
Total Assessment$4,220,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $89,320 | -66.6% |
| 2024 | $267,393 | +40.1% |
| 2023 | $190,876 | -0.4% |
| 2022 | $191,590 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.