Skip to content

65 Second St.(Unit C2607)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block11603
Lot34
QualifierC2607
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-2C-283U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,327
Acreage2.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,100
8%
Improvement Value:$967,100
92%
Total Assessment$1,056,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,585-0.6%
2024$23,733+39.2%
2023$17,051-0.4%
2022$17,114+1147.3%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 9140, Page 203

Property Sale

Sale
$701,000

From:

To:

Sq Ft1,327DeedBook 9091, Page 227Recorded1/11/2016

Property Sale

Sale
$844,400
DeedBook 7696, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 2000