Skip to content

311 Washington St.(Unit C0122)Jersey City, NJ 07302

Built 2007

Last Sale Price
$656,000
Last Sale Date
Mar 17, 2014

Property Information

Block11612
Lot2
QualifierC0122
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description14S-B-68U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,371
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
13%
Improvement Value:$669,300
87%
Total Assessment$769,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,178-0.6%
2024$17,286+40.1%
2023$12,340-0.4%
2022$12,386+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$656,000
DeedBook 8964, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 2007