Skip to content

1 Exchange Pl.(Block 14502 Lot 1)Jersey City, NJ 07302

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 11, 2012

Property Information

Block14502
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description10S-258-RM HOTE

Assessment

Land Value:$4,037,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$4,037,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$90,146-0.6%
2024$90,711+40.1%
2023$64,753-0.4%
2022$64,996+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 3248, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1910