Skip to content

444 Washington Blvd.Jersey City, NJ 07310

Built 1996
Apartment

Last Sale Price
$8,543,562
Last Sale Date
Aug 15, 1994

Property Information

Block11603
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description2-6S-B-504U-BG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage11.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,342,500
69%
Improvement Value:$67,317,500
31%
Total Assessment$214,660,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,793,358-0.6%
2024$4,823,410+562.9%
2023$727,574-0.4%
2022$730,296+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$8,543,562
DeedBook 4800, Page 345