Skip to content

88 Morgan St.(Unit C1906)Jersey City, NJ 07302

Built 2008

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Oct 19, 2018

Property Information

Block11608
Lot1
QualifierC1906
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description55S-452U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,203
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
8%
Improvement Value:$797,800
92%
Total Assessment$871,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,456-0.6%
2024$19,578+33.7%
2023$14,643-0.4%
2022$14,698+1198.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

Sq Ft1,203DeedBook 9353, Page 917Recorded10/31/2018

Property Sale

Sale
$587,000

Property Built

Built

Year Built: 2008