Skip to content

10 Provost St.(Unit C0809)Jersey City, NJ 07302

Built 2018

Last Sale Price
$1,075,995
Last Sale Date
Oct 22, 2018

Property Information

Block11505
Lot1
QualifierC0809
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class---
Description28S-C-242U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
10%
Improvement Value:$931,000
90%
Total Assessment$1,031,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,022-0.6%
2024$23,167+40.1%
2023$16,537-0.4%
2022$16,599+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,075,995

From:

To:

Sq Ft1,180DeedBook 9356, Page 800Recorded11/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018