Skip to content

88 Morgan St.(Unit C2605)Jersey City, NJ 07302

Built 2008

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Jan 5, 2017

Property Information

Block11608
Lot1
QualifierC2605
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description55S-452U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,147
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
9%
Improvement Value:$681,900
91%
Total Assessment$752,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,792-0.6%
2024$16,897+16.6%
2023$14,494-0.4%
2022$14,548+1247.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$940,000

From:

To:

Sq Ft1,147DeedBook 9171, Page 688Recorded1/11/2017

Property Sale

Sale
$608,000
DeedBook 8840, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 2008