Skip to content

88 Morgan St.(Unit C2609)Jersey City, NJ 07302

Built 2008

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jul 13, 2017

Property Information

Block11608
Lot1
QualifierC2609
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description55S-452U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage843
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
9%
Improvement Value:$519,800
91%
Total Assessment$571,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,757-0.6%
2024$12,837+19.1%
2023$10,782-0.4%
2022$10,822+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft843DeedBook 9228, Page 253Recorded8/14/2017

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft843DeedBook 8941, Page 251Recorded10/30/2013

Property Sale

Sale
$510,500
DeedBook 8590, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 2008