Skip to content

88 Morgan St.(Unit C3409)Jersey City, NJ 07302

Built 2008

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Nov 7, 2017

Property Information

Block11608
Lot1
QualifierC3409
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description55S-452U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage843
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
8%
Improvement Value:$620,700
92%
Total Assessment$672,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,010-0.6%
2024$15,104+40.1%
2023$10,782-0.4%
2022$10,822+1264.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft843DeedBook 9256, Page 561Recorded11/21/2017

Property Sale

Sale
$413,000
DeedBook 8857, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 2008