Skip to content

311 Washington St.(Unit C0115)Jersey City, NJ 07302

Built 2007

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block11612
Lot2
QualifierC0115
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description14S-B-68U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$525,000
84%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,956-0.6%
2024$14,044+13.2%
2023$12,405-0.4%
2022$12,452+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft1,200DeedBook 9621, Page 936Recorded12/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 2007