Skip to content

95 Morgan St.Jersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 10, 2024

Property Information

Block11612
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,248,000
98%
Improvement Value:$23,700
2%
Total Assessment$1,271,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,397-0.6%
2024$28,575+40.1%
2023$20,398-0.4%
2022$20,474+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 9817, Page 184Recorded4/23/2024

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 9434, Page 349Recorded9/12/2019

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 8414, Page 278