Skip to content

235 Stockton Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 8, 2024

Property Information

Block11706
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page117

Building Details

Building Class---
Description1S-M-G

Assessment

Land Value:$453,500
70%
Improvement Value:$194,400
30%
Total Assessment$647,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,468-0.6%
2024$14,558+40.1%
2023$10,392-0.4%
2022$10,431+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 9810, Page 843Recorded3/21/2024

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 8120, Page 44