Skip to content

418 Duncan Ave.(Block 11706 Lot 9)Jersey City, NJ 07306

Built 1974

Last Sale Date
Dec 9, 2004

Property Information

Block11706
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page117

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-O-TRKTERM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,960,000
72%
Improvement Value:$1,540,000
28%
Total Assessment$5,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$122,815-0.6%
2024$123,585+40.1%
2023$88,220-0.4%
2022$88,550+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7514, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1974