Skip to content

329 Sip Ave.Jersey City, NJ 07306

Industrial

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Oct 10, 2013

Property Information

Block11902
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,200
93%
Improvement Value:$25,000
7%
Total Assessment$382,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,535+187.1%
2024$2,973+40.1%
2023$2,122-0.4%
2022$2,130+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 8941, Page 227

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 7782, Page 228