Skip to content

17 Bryant Av.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 13, 2017

Property Information

Block11902
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
80%
Improvement Value:$50,000
20%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,583-0.6%
2024$5,618+40.1%
2023$4,010-0.4%
2022$4,025+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 9269, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1915