Skip to content

17 Corbin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1992

Last Sale Price
$566,000
Last Sale Date
Sep 28, 2007

Property Information

Block12001
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S&BT-F-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
31%
Improvement Value:$425,400
69%
Total Assessment$615,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,742-0.6%
2024$13,828+40.1%
2023$9,871-0.4%
2022$9,908+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$566,000
DeedBook 8367, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1992