Skip to content

39 Corbin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2005

Property Information

Block12001
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,900
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
43%
Improvement Value:$234,700
57%
Total Assessment$414,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,260-0.6%
2024$9,318+40.1%
2023$6,652-0.4%
2022$6,677+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910