Skip to content

926 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2012

Property Information

Block12001
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
27%
Improvement Value:$556,100
73%
Total Assessment$766,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,107-0.6%
2024$17,214+40.1%
2023$12,288-0.4%
2022$12,334-2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 7144, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1900