Skip to content

30 Corbin Ave.Jersey City, NJ 07306

Last Sale Date
Jan 3, 1975

Property Information

Block12002
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
39%
Improvement Value:$328,600
61%
Total Assessment$538,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,027-0.6%
2024$12,102+40.1%
2023$8,639-0.4%
2022$8,671+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3177, Page 1043