Skip to content

86 Wallis Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1907
Apartment

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block10301
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description3S-B-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
38%
Improvement Value:$343,200
62%
Total Assessment$553,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,353-0.6%
2024$12,430+40.1%
2023$8,873-0.4%
2022$8,907-18.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$500,000

From:

To:

DeedBook 8920, Page 866Recorded7/17/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1907