Skip to content

38 Corbin Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block12002
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
47%
Improvement Value:$199,200
53%
Total Assessment$379,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,468-0.6%
2024$8,521+40.1%
2023$6,082-0.4%
2022$6,105+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8752, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1910