Skip to content

144 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 22, 2005

Property Information

Block16601
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,219
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,400
48%
Improvement Value:$251,000
52%
Total Assessment$481,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,750-0.6%
2024$10,817+40.1%
2023$7,722-0.4%
2022$7,751+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910