Skip to content

31 Van Wagenen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Aug 19, 2024

Property Information

Block12002
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-7U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
29%
Improvement Value:$608,700
71%
Total Assessment$853,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,063-0.6%
2024$19,183+40.1%
2023$13,693-0.4%
2022$13,745+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook 9847, Page 514Recorded9/12/2024

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 7574, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1910