Skip to content

111 Stuyvesant Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 1, 2000

Property Information

Block12007
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description4S-B-A-9U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
33%
Improvement Value:$577,100
67%
Total Assessment$857,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,139-0.6%
2024$19,259+40.1%
2023$13,748-0.4%
2022$13,799-8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5671, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1900