Skip to content

26 Romaine Ave.(Block 12004 Lot 48)Jersey City, NJ 07306

Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
May 10, 2021

Property Information

Block12004
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$5,756+4.5%
2021$5,506+24.3%
2020$4,428-42.7%
2019$7,730+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$785,000
DeedBook 9587, Page 995Recorded8/7/2021

Property Sale

Sale
$740,000
DeedBook 9550, Page 408Recorded4/16/2021

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 9282, Page 871