Skip to content

201 Sip Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Date
Jan 27, 2025

Property Information

Block12004
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage789
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,600
9%
Improvement Value:$274,800
91%
Total Assessment$303,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,865-0.6%
2024$3,890+40.1%
2023$2,777-0.4%
2022$2,787+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910