Skip to content

353 Second St.(Unit C8001)Jersey City, NJ 07302

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block11110
Lot2
QualifierC8001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building ClassC0761
Description3S-B-C4-32U-H(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage761
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,200
42%
Improvement Value:$209,200
58%
Total Assessment$361,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,070-0.6%
2024$8,121+40.1%
2023$5,797-0.4%
2022$5,819+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988