Skip to content

2787 Kennedy Blvd.(Unit C0208)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 26, 2023

Property Information

Block12005
Lot1
QualifierC0208
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building ClassC0610
Description5S-B-C-78U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage610
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$221,000
75%
Total Assessment$296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,610-0.6%
2024$6,651+40.1%
2023$4,748-0.4%
2022$4,766+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft610DeedBook 9766, Page 727Recorded8/24/2023

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 3369, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1910